Robert Carlyle | Once Upon a Time

Robert Carlyle

robert-carlyleCelé jméno: Robert Carlyle Datum narození: 14. duben 1961 Místo narození: Maryhill, Glasgow, Skotsko

Ve čtyřech letech rodinu opustila Robertova matka Elizabeth, vychoval ho jeho otec Joseph. Poté, co jeho matka odešla o ní Robert už nikdy nepromluvil.

V 16 letech opustil školu a začal pracovat jako malíř/natěrač pro společnost, kterou vlastnil jeho otec. Pracoval krátce i jako řezník. Na vzdělání však nezanevřel a pokračoval ve vzdělávání – navštěvoval večerní kurzy na škole Cardonald College ve svém rodném městě.

V 21 letech začal s herectvím. Zapsal se na školu Arts Centre v Glasgow (opět ve svém rodném městě), brzy poté se zapsal i na Royal Scottish Academy of Music and Drama (Skotská státní akademie hudby a dramatu). Velkou inspiraci měl u spisovatele Arthura Millera a jeho románu Čarodějky ze Salemu. Už tehdy věděl, že herectví je přesně to, co by rád dělal – a rozhodl se za svým snem jít. Přibližně ve stejné době se Robert zapsal do hodin herectví. Tím se odcizil se svým otcem a od roku 1990 spolu 8 let nemluvili.

Robert opustil Royal Academy of Music and Drama a vytvořil divadelní společnost se svými čtyřmi přáteli, kterou pojmenovali jako Rain Dog – po oblíbené písni od Toma Waitse v roce 1991. V tomtéž roce Robert hostoval v The Bill a jeho talent zaujal režiséra Kena Loache, který ho obsadil do jeho první role ve filmu Riff – Raff (1991), kde si zahrál roli stavebního dělníka, který se zamiluje do popového zpěváka, který je nezaměstnaný. O několik let později si zahrál v britském dramatu Screenplay (1993), kde si zahrál  Raye – vůdce gangu. A tady začaly jeho „temné role“.

Robert začal experimentovat, a tak získal roli jako gay, který miluje katolického kněze Otce Grega – film Priest (1994). A jako každý dobrý herec se snaží hrát různé role, tak o to se Robert snažil – rozšířit si své typy postav, které má ve filmech hrát. Po filmu Priest získal pozornost a dostal se do podvědomí veřejnosti. Získal roli v seriálu Cracker (1994), kde si zahrál vraha. Zde Robert objevil typ postav, které mu sedí nejvíce. Role „temné“, zlé a narušené..

Získal roli v Go Now (1995), kde si zahrál mladého fotbalistu Nicka, který se dozvídá, že má roztroušenou sklerózu. Brzy poté byl obsazen do jeho nejvýznamnější role jako Begbie ve filmu Trainspotting (1996). Hrál opilého sadistického psychopata, který je přítelem narkomana, jež se snaží svou závislost omezit. Tato role byla pro Roberta jednou z nejlepších jeho dosavadní kariéry. Brzy poté se vrátil na televizní obrazovky jako policista v seriálu Hamish Macbeth (1998). Tento komediální a dramatický seriál byl rozdíl o proti temnějším rolím, které měl.

V roce 1997 získal další větší roli ve filmu The Fully Monty jako Gaz. Tato role byla pro jeho kariéru zlomová, díky ní se mu dostal mezinároní věhlas. V tomto filmu si zahrál slévače, který je nezaměstnaný a který zoufale potřebuje peníze, a tak pokouší štěstí jako striptér.

V tomtéž roce nastala v jeho osobním životě šťastná a důležitá chvíle. Oženil se s Anastasií Shirley. V té době mu bylo 36 let.

Po dvou významnějších rolí, které zásadně ovlivnili jeho karéru, hraje ve filmu Face (1997) jako Ray Winstone a zahrál si také v Looking After Jo Jo (1998), které byly točeny pro TV. Další role: Plunket & Macleane (1990) a Ravenous (1999), kde hrál kanibalistického vojáka.

Zahrál si také velkou roli vedle Pierce Brosnana, jako Renard v sérii Jamese Bonda, konkrétně ve filmu The World Is Not Enough (1999). V roce 1999 získal Robert další roli, pro kterou je velmi známý – je to role Malachy McCourta ve filmu Angela’s Ashes, kde hrál opileckého otce, který se se svou rodinou stěhuje z Brooklynu zpátky do Irska.

V roce 1999 byl oceněn cenou OBE (Officer of the Order of the British Empire – důstojník Řádu britského impéria), za jeho zásluhy pro drama, což pro Roberta byl skutečně velký úspěch!

Robert si zahrál ve filmu The Beach (2000), vedle proslulé hvězdy Leonarda DiCapria, kde hraje podivínského Daffyho, který ho pošle na ostrov, kde pěstují marihuanu. V roce 2002 hraje amerického podvodníka, v komedii The 51st State a následně i ve Formula 51 (2002).

V roce 2002 nastává další významný okamžik v Robertově osobním životě. Jeho žena mu v červenci roku 2002 porodila první dítě – dceru Avu.

O rok později se Robert opět vrací k hraní – tentokrát ve filmu Hitler: The Rise of Evil (2003), kde opět hraje (jemu charakteristickou) zápornou postavu.

V březnu 2004 Robertova manžela porodila druhé dítě, tentokrát syna, kterého pojmenovali Harvey.

Po zbytek roku hraje Robert ve filmech jako Dead Fish, Marilyn Hotchkiss, Ballroom Dancing & Charm School a The Mighty Celt.  V mini sérii Human Trafficking hraje obchodníka, který láká mladé dívky do bordů po USA. Robertovi tato role vynesla nominaci na Emmy 2006 – za vynikající vedlejší roli.

V roce 2006 nastává pro Robert velmi těžká chvíle – umírá jeho otec, Joseph Carlyle. Ve stejném roce se manželům Carlyle narodí třetí dítě – syn, Pearce Joseph.

V roce 2006 Robert přijal roli ve fantasy filmu Eragon, další roli získal ve filmu Flood (2007), kde hraje hlavní roli jako námořní inženýr, který se snaží zachránit Londýn před masivní záplavou. Další role ve 28 Weeks Later (2007), film o viru, který mění lidé v zombie.

V roce 2007 pracoval v Glasgow na divadelních projektech jako např. A Midsummer Night’s Dream nebo 4way Pictures.

V roce 2008 hrál Charlieho ve filmu I Know You Know, přijal také roli v seriálu The Last Enemy, kde si zahrál v pěti epizodách jako David Russell. Do roku 2009 hrál v několika televizních filmech – jako např. Zig Zag Love, The Unloved nebo The Tournament (2009), kde si zahrál větší roli jako Otec Joseph Macavoy.

Na konci roku 2009 se vrátil na televizní obrazovky v seriálu Stargate Universe jako Dr. Nicholas Rush, za což získal kanadskou cenu Gemini Award pro nejlepšího herce v roce 2010. Byl také nominován na cenu Emmy jako nejlepší herec.

Poté pracoval na video hře Castlevania: Lord of Shadow, kde propůjčil svůj hlas postavě Gabriela.

Počátkem roku 2011 se připojil k charitativní pomoci With Kids, organizace, která se zaměřuje na pomoc dětem a rodinám v Glasgow.

V létě 2011 natáčel film California Solo, kde hraje zapomenutou rockovou hvězdu Lachlana MacAldonicha.

Odkazy: IMDb, Twitter, ČSFD, SerialZone, anglická Wikipedie, česká Wikipedie, fanouškovské webové stránky

Postava ve Once Upon a Time: pan Gold / Rampelník